6 študijných tipov
slovenský jazyk

Skôr ako začneme, mali by ste vedieť, že slovenčina je západoslovanský jazyk a píše sa latinkou, rovnako ako holandčina. Abeceda má štyridsaťšesť písmen, o dvadsať viac ako holandská. A na zvýšenie stupňa obtiažnosti je sedem prípadov a dokonca aj vaše meno (mydlo) je zreťazené. Na zdravie! 

Tip 1: Nájdite si učiteľa alebo lektora

Nájdite si učiteľa, najlepšie niekoho z krajiny, ktorej jazyk sa chcete naučiť. Okamžite sa tak naučíte správnu výslovnosť a získate predstavu o krajine. Na kurzy francúzštiny, španielčiny alebo angličtiny si môžete ľahko niekoho nájsť alebo absolvovať kurz. Možností je veľa. Základný kurz slovenčiny nie je ľahké nájsť, naozaj kvalitný kurz s dostatkom hodín.

Okrem osobných hodín sa môžete učiť aj doma. Oplatí sa urobiť aj kratší „dokument“ s najdôležitejšími slovenskými frázami a slovami.

Tip 2: Sledujte detské programy, čítajte detské knihy a počúvajte detské pesničky.

Učením sa cudzieho jazyka by ste sa mali opäť cítiť ako dieťa. Ponorte sa do sveta detských pesničiek, rozprávok a naučte sa jazyk ako dieťa. Často vám v hlave uviaznu detské pesničky, čo nie je vždy zábavné, no v tomto prípade je to veľmi efektné!

Mnohé pasáže skúmajú farby, čísla, zvieratá, jedlo, pitie a dopravu. S príjemnou hudbou a jasnou výslovnosťou sa naučíte veľa nového!

Tip 3: Porozprávajte sa s miestnymi obyvateľmi

Pokúsiť sa začať konverzáciu so susedom je tiež dobrý spôsob, ako sa naučiť jazyk. Čoraz viac si všimnete, že slová rozoznávate, aj keď sú spojené. Týmto spôsobom sa dozviete veľa o základných slovesách a časových spojeniach. Môžete si tiež precvičiť používanie pozdravných formulárov pri pokladni supermarketu. Len keď niekoho (dobre) poznáte, použijete neformálne pozdravy ako Ahoj/Dobrý a Cau. Úhľadné formy – Dobrý deň (dobrý deň) a Dovidenia (uvidíme sa neskôr).

Dobrým spôsobom, ako sa ponoriť do slovenského jazyka, je navštíviť festival. Na Slovensku sa v lete koná množstvo folklórnych festivalov. Všetkými zmyslami dokážete nasávať Slovensko, užiť si farebnú kultúru a naučiť sa slovíčko či dve... Všetkými zmyslami dokážete nasávať slovenský jazyk, užiť si farebnú kultúru a naučiť sa slovíčko či dve...

Tip 4: Ponorte sa do hudobnej kultúry

Okrem slovenského folklóru je na Slovensku niekoľko ďalších hudobných štýlov. Myslíte si, že neexistuje nič iné ako ľudová hudba, ale ak preskúmate, otvoril sa vám hudobný svet. Tip: hľadajte hudbu, ktorá vás zaujíma. Najmä vedieť si zaspievať k pesničkám a celkovo pochopiť, o čom sú... Takto ten jazyk ešte viac precítite, pretože hudba vo vás hlboko rezonuje. A cítite sa spätý s krajinou.

Tip 5: Zakryte svoj dom plnou plachtou

Isté predmety v dome môžete prelepiť listami so slovenskými slovami. Týmto spôsobom sa rýchlo naučíte slová, pretože ich často vidíte okolo seba. Čiernou fixkou len píšeme na stenu. Len si robím srandu, nemusíš to robiť, stačí použiť nálepky. Bolo zábavné, keď k vám niekto príde a po použití toalety vojde do izby a hrdo povie slovenské slovo?

Tip 6: Cvičte, cvičte, cvičte

Ako pri mnohých nových veciach, čarovné slovo pri učení sa nového jazyka: opakovanie. Čítajte, hovorte a spievajte v jazyku čo najviac! A pri všetkých týchto tipoch by ste si mohli myslieť, že hovoríme plynule po slovensky, no nie je to tak. Máte dobré základy, ale stále sa máte čo učiť!

sk_SKSlovenčina

Slovensko, Košice

Naliehavé záležitosti:

+421 903 635 121 (WhatsApp)

+421 90 514 71 36 (Viber)

+421 951 936 196

Po-Pia od 10:00 do 18:00

Formulár bol úspešne odoslaný!

Slovensko, Košice

Naliehavé záležitosti:

+421 903 635 121 (WhatsApp)

+421 90 514 71 36 (Viber)

+421 951 936 196

Po-Pia od 10:00 do 18:00